WALENTYNKI są obchodzone w południowej i zachodniej Europie od średniowiecza. W Europie północnej i wschodniej Walentynki zaczęto obchodzić znacznie później.
Pomimo katolickiego patrona tego święta, czasem wiązane jest ono ze zbieżnym terminowo zwyczajem pochodzącym z Cesarstwa Rzymskiego, polegającym głównie na poszukiwaniu wybranki serca, np. przez losowanie jej imienia ze specjalnej urny. Współczesny dzień zakochanych nie ma jednak bezpośredniego związku z jednym konkretnym świętem starożytnego Rzymu, choć jest kojarzony z takimi postaciami z mitologii jak Kupidyn, Eros, Pan czy Juno Februata.
Możliwe, że zwyczaje związane z tym dniem nawiązują do starożytnego święta rzymskiego, zwanego Luperkaliami, obchodzonego 14-15 lutego ku czci Junony, rzymskiej bogini kobiet i małżeństwa, oraz Pana, boga przyrody. 
Walentynki na całym świecie co roku przypadają na 14 lutego, a w 2020 roku będzie to piątek. Warto także wiedzieć, że nazwa dnia zakochanych pochodzi od świętego Walentego, którego wspomnienie liturgiczne w Kościele katolickim obchodzone jest również tego dnia. 

piątek 14 lutego KWADRANS Z DOBRYM PRZESŁANIEM kontynuujemy  lekturę książki Ewy Sztompke „Nietuzinkowe historie pomników Warszawy” początek spotkania o godz. 18.15.

sobota 15 lutego – KĄCIKOWE KINO Z AUDIODESKRYPCJĄ – film „ Muzyka serca” .Delphine Lamarre to dwudziestolatka, której życiowymi pasjami są muzyka i taniec. Cały swój wolny czas spędza na parkiecie, czego nie pochwalają jej rodzice. Chcieliby, żeby ich córka skończyła medycynę i pracowała jako lekarz. Jedynie babcia Delphine rozumie marzenia dziewczyny – tylko ona wie, że dwudziestolatka rzuciła studia i przygotowuje się do castingu, który może otworzyć jej drzwi do kariery profesjonalnej tancerki. Misternie tkany plan wisi na włosku, kiedy partner Delphine doznaje kontuzji. Wtedy zjawia się przystojny i utalentowany tancerz, Marc, który również nie ma partnerki i marzy o wzięciu udziału w przesłuchaniu…reżyseria Charles-Olivier Michaud. Początek projekcji godz. 15.00, czas trwania filmu 89 min.

niedziela 16 lutego–  Zapraszamy  o  godz. 15.00 na SPOTKANIE Z PANEM BOGUMIŁEM ŻÓRAWSKIM autorem przeczytanej przez nas lektury „Kamienie też czasami płaczą”, który jako chłopiec przeżył powstanie warszawskie.  

Serdecznie zapraszamy:
Kącikowa Załoga

Propozycja spotkań na następny tydzień:

21.02.-
KWADRANS Z DOBRYM PRZESŁANIEM kontynuujemy  lekturę książki Ewy Sztompke „Nietuzinkowe historie pomników Warszawy” początek spotkania o godz. 18.15.
22.02.- PYTANIA DO DOKTORA lub POPOŁUDNIE Z PLANSZÓWKAMI – początek spotkania o godz. 15.00.
23.02.- Na godz. 15.00 zapraszamy na SPOTKANIE PODRÓŻNICZE, tym razem odwiedzimy Australię.

OSTATNIA NIEDZIELA MIESIĄCA SPOTKANIE NIEWIDOMYCH o godz. 11.00 Msza św. zaraz po Eucharystii spotkanie w klasztorze.

grafika, trzy czerwone balony w kształcie serc unoszą się w górę
grafika, trzy czerwone balony w kształcie serc unoszą się
w górę