Kilka słów o kolędach. Termin kolęda wywodzi się najprawdopodobniej z języka łacińskiego calendae i oznaczał w dosłownym tłumaczeniu ‘pierwszy dzień miesiąca’. Dawni Słowianie nazywali tak pierwszy dzień roku (pierwotnie utożsamianym z przypadającym na przesilenie zimowe Świętem Godowym, a następnie z dniem Bożego Narodzenia), a także noworoczny upominek. Następnie obyczaj ten przeniesiono wyłącznie na święto Narodzenia Pańskiego, a z czasem kolęda zaczęła oznaczać ‘wizytę księdza w domu’, ‘pieśń bożonarodzeniową’ i ‘obrzęd ludowy związany z chodzeniem po domach’.
We współczesnych językach słowiańskich znaczenie ewoluowało, przechodząc od określenia Bożego Narodzenia do jego świętowania, śpiewania pieśni z nim związanych i wreszcie do określenia samej pieśni. Obrzędy ludowe powiązane z okresem Bożego Narodzenia w języku polskim nazywane są kolędowaniem lub kolędą.
Piątek
17 stycznia – KWADRANS Z DOBRYM PRZESŁANIEM rozpoczęliśmy
lekturę książki Ewy Sztompke „ Nietuzinkowe
historie pomników Warszawy” początek spotkania o godz. 18.15.
Sobota 18 stycznia – MY SIĘ MODLIMY
ONI PRACUJĄ – Spotkanie z organistą Damianem
Pawłowskim, który opowie o swojej służbie w kościele Dzieciątka Jezus, będzie tez czas
na śpiewanie kolęd. Mile widziane pytania, początek spotkania 15.00
Niedziela 19 stycznia – Zapraszamy
dzieci na Bal karnawałowy, początek balu o godz.13. 30 zakończenie około 16.00,
prosimy przyjść trochę wcześniej, by dzieci przygotowały się do balu.
Serdecznie zapraszamy:
Kącikowa Załoga
Zwiastun
propozycji na następny tydzień:
24.01-KWADRANS Z DOBRYM PRZESŁANIEM
25.01 – Kino z audiodeskrypcją zapraszamy na film pt. „Klient” irańsko-francuski thriller w reżyserii i według scenariusza Asghara Farhadiego. Adaptacja sztuki teatralnej Śmierć komiwojażera autorstwa Arthura Millera. Początek projekcji godz. 15.00, czas trwania filmu 125 minut.
26.01 – O godz. 14.00 SPOTKANIE OPŁATKOWO- KOLĘDOWE 26 stycznia br., jak zawsze rozpoczniemy je Mszą Świętą, naszym gościem i główny celebransem będzie ksiądz biskup senior diecezji drohiczyńskiej Tadeusz Pikus. Po Mszy świętej spotkanie w klasztorze, mile widziane instrumenty muzyczne i dobre chęci do śpiewania.